איטלגנציה רגשית- מודל יישומי בזמנים משתנים

הארגון המשפחתי

אלמנט המשפחה הארגונית הוא בעל חשיבות קריטית להצלחת החברה לטווח ארוך!

המאפיין העיקרי במשפחה בריאה הוא הרגשת שייכות והביטחון שהמארג המשפחתי אמור להקנות ע"י תמיכה, חום  אנושי ושיתוף העובדים בתמונה הגדולה של מהלכי החברה והסיבות להם, מה שנשמע פשוט לכאורה. מניסיוני הבין לאומי הרב בעבודה עם חברות מובילות בארה"ב ובאירופה, שם יש שימוש נרחב במלה משפחה במסגרת הארגונית, אני יכול לציין בוודאות שנושא זה לוקה בחסר בצורה בולטת ומוביל לבעיות של מורל, פרודוקטיביות ואי יכולת לשמור על כח עבודה.

אספר על מקרה שקרה לי באחד החברות לשם הוזמנתי לפתור קונפליקט פנימי שהעיב על המורל החברתי- הקונפליקט הוסבר לי כמשהו מסובך ומתמשך שיקח הרבה זמן לפתור. ובכן לאחר סדרת ראיונות עם פעילי החברה הצטיירה תמונת מצב ברורה לחלוטין, המנכ"ל התייחס לעובדים בצורה מזלזלת שנתנה להם תחושה שהם אינם מוערכים. הדבר הוביל לתגובות שרשרת של מחלוקות פנימיות של אגו ושליטה, ובלבל את כל המערכת. למזלה של החברה המנכ"ל היה פתוח לשינוי, ואלי אישית, וכתוצאה ממנטורינג אישי איתי שינה את יחסו ו...לא היה אדם נדהם ממנו לראות את התוצאות המהירות והחיוביות שקרו. מקרים כאלה חזרו עשרות פעמים, לא עם אותה תוצאה לצערי, מאחר ובמספר מקרים האגו האישי היה חזק יותר מטובת החברה.  

בעולם העסקי הצורך המובן בהישגים מהירים בטווח קצר מוביל בהרבה מקרים לתוצאות הפוכות בטווח ארוך, במידה וצורך זה לא מתמתן  בחיזוק ותמיכה באלמנט האנושי. בצורה ברורה הדבר מוביל לירידה משמעותית במורל ובפריון עבודה, במקרה הטוב, ובמקרה היותר קיצוני לדעיכה סיסטמטית של החברה. רמת הסטרס של העובד ברמה הרגשית, במידה ולא תילקח בחשבון, תפגע בהצלחת החברה בצורה חד משמעית.

בעולם שבו יש הרבה יותר בני אדם ממקומות עבודה אנשים יהיו מוכנים לסבול בשקט ממניעי פחד, זה לא משנה את העובדה שלאורך זמן המורל והספק העבודה יפגעו ויגרמו לעובדים הטובים לעזוב. לכן מאד חיוני למנהלים להעמיד הישגיות לטווח קצר מול ההשפעות לטווח ארוך על העובד. ולהבין שהמחיר לטווח ארוך יקר לעין ערוך מרווחים בטווח קצר. החשיבה לטווח ארוך חייבת להוביל בכל מהלך של קבלת החלטות, כאשר הטווח הקצר הוא פועל יוצא ולא המוביל. זה אומר, שחיוני שהיד תהיה על הדופק ושהעובדים יקבלו יחס חם ומבין, והחשוב מכל שיהיו שותפים לאיסטרטגיה של החברה. מספר טיפים שיכולים לתת תחושה של משפחתיות:

 

מדיניות הדלת הפתוחה שמאפשרת לעובד גישה להנהלה הבכירה
מעגלי האזנה והתייעלות שבועיים המאפשרות לעובדים להיות חלק ברב שיח של החברה
סער מוחות המשתף את כל דרגי החברה בתהליך קבלת החלטות
עריכת אמנה חברתית המשקפת ערכים מוסכמים
פסק זמן יומי לפעילות גופנית ההולכת רחוק בכל הקשור לאוירה, יצירתיות ופרודוקטיביות

 

יישום פרקטיקות אלה מצליחות לאורך זמן במידה וכל עובדי החברה שותפים לאימון החברה ולקונטקסט הרחב של הסיבות למהלכים אלה. לצערי חשיבה זו במרבית המקרים לא זוכה לתשומת לב ראויה וחשיבותה הקריטית לא מובנת ואף בהרבה מקרים מבוטלת לחלוטין. על מנת להתמודד עם עולם תחרותי ודורשני בניית מארג משפחתי היא אסטרטגיה חיונית שניתן ליישמה די בקלות ע"י יישום של דרכי התנהלות, שכרגע נחשבים מחוץ לקופסה, אבל לצורך כך החשיבה חייבת להשתנות ולהיות מאוזנת, כאשר הרוך האנושי מאזן את הדרישות העסקיות הנוקשות, וביחד מאפשרים אוירה הנותת דרור ליכולות החבויות של העובדים...ויש המון כאלה שעוד לא באו לידי ביטוי

 

            אלי הררי - The Thinking Coach

            מומחה להתנהלות אסטרטגית ומנטורינג להנהלות בנושא מנהיגות